Przepis na domowy chleb

Przepis na domowy chleb

Cześć Wam! Właśnie zajadam się swoim drugim pysznym chlebkiem, więc myślę, że już czas żebyście i Wy poznały przepis na niego 😀 Przygotowanie chleba na zakwasie żytnim wcale nie jest trudne, wymaga od Was jedynie cierpliwości.

Na samym początku powtórzę, że zakwas, którego użyjecie musi być dokarmiony około 10h wcześniej i być aktywny. Powinny pokazać się na nim pęcherzyki, im większe tym lepsze. A więc:

Składniki:

  • 250 zakwasu żytniego (mąką do zakwasu kupisz tutaj)
  • 600g mąki orkiszowej kupisz tutaj (może też być mieszanina mąk)
  • 400g wody letniej przegotowanej
  • 1 łyżka soli
  • bakalie ( u mnie żurawina, sezam, słonecznik)

Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki (oprócz sezamu i słonecznika) przelewam do jednej miski i mieszam dokładnie. To bardzo ważne aby masa była dokładnie wymieszana. Blaszkę (u mnie keksówka) wykładam papierem do pieczenia i przelewam masę do blaszki. Zwilżoną w wodzie łyżką wygładzam ciasto. Teraz ciasto musi postać około 5h i urosnąć. Przykrywam je zwykłą reklamówką i zostawiam. Ja zawsze robię to w nocy gdyż jestem niecierpliwa i co chwile zaglądam do chlebka czy urósł 😀 Im zakwas jest młodszy tym dłużej trzeba czekać. Ważne jest też to aby chleb był przechowywany w ciepłym miejscu. Następnego dnia lub po paru godzinach spryskuje chleb oraz piekarnik wodą. Na wierzch chleba dodaje sezam i słonecznik. Piekarnik rozgrzewam do 250 stopni i tak piekę chleb przez 10 minut. Następnie zmniejszam do 200 stopni i piekę chleb przez 50 minut. Gotowe ! Po wyciągnięciu chleba z piekarnika czekamy aż się ostudzi. Nie kroimy go jak jest jeszcze gorący, bo może wyjść zakalec.

Smacznego! Koniecznie czekam na Wasze pyszne, domowe chlebki.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.