Domowy zakwas żytni
Cześć kochani! Dawno mnie tutaj nie było, jednak pojawiła się świetna okazja aby w końcu napisać post na blogu! Tak jak już słyszałyście, zabrałam się za przygotowanie pierwszego domowego chleba na domowym zakwasie i bez drożdży! Jednak najpierw aby przygotować taki chlebek musimy mieć zakwas! A więc zaczynamy:
Dzień 1
- 100g mąki żytniej TYP 2000 kupisz tutaj
- 100g letniej przegotowanej wody
Składniki mieszamy ze sobą w dużym wcześniej wyparzonym słoiku. Nie zakręcamy go, tylko używamy ręcznika papierowego i gumki recepturki. Po 12h ponownie mieszamy.
Dzień 2,3,4,5
Zakwas dokarmiamy taką samą ilością mąki i wody co 1-ego dnia po 24h. Jednak wcześniej musimy wyrzucić lub przełożyć do innego słoika połowę zakwasu, a następnie dokładnie wymieszać. Czynność powtarzamy aż do dnia 5-ego. Drugiego dnia powinny się pojawić pierwsze pęcherzyki, które z każdym dniem będą co raz większe. Zakwas zacznie też podwajać swoją objętość i pachnieć jak ocet czy sok jabłkowy. Po tym miałam pewność, że jest gotowy.
Wskazówki
- Do zakwasu używamy tylko mąki żytniej TYP 2000
- Zakwas mieszamy co 12h, a dokarmiamy co 24h.
- Zakwas przytrzymujemy w ciepłym miejscu 25-27 stopni. U mnie najlepiej sprawdza się parapet, gdzie padają promienie słoneczne 😀
- Połowa zakwasu przed dokarmianiem powinna być wyrzucona lub przełożona do innego słoika. Zakwas lepiej pracuje jak jest go mniej.
- Jeśli chcesz zrobić chleb pamiętaj, że zakwas musi być dokarmiony około 10h wcześniej ponieważ musi być aktywny. Im starszy zakwas tym lepszy. Jeśli po kilku dniach dokarmiania zakwasu, nie masz w planach przygotowania chleba, włóż zakwas do lodówki. Może tam zostać nawet przez 2 tygodnie. Później wystarczy go tylko dokarmić.
Zobaczcie jaki piękny i smaczny chlebek z żurawiną udało mi się przygotować. Przepis na niego dodam już niebawem. Zachęcam Was do zadawania pytań pod tym postem odnośnie zakwasu. <3
Leave a Reply