fbpx

Domowy zakwas żytni

Home / PRZEPISY / Domowy zakwas żytni
Domowy zakwas żytni

Domowy zakwas żytni

Cześć kochani! Dawno mnie tutaj nie było, jednak pojawiła się świetna okazja aby w końcu napisać post na blogu! Tak jak już słyszałyście, zabrałam się za przygotowanie pierwszego domowego chleba na domowym zakwasie i bez drożdży! Jednak najpierw aby przygotować taki chlebek musimy mieć zakwas! A więc zaczynamy:

Dzień 1

  • 100g mąki żytniej TYP 2000 kupisz tutaj
  • 100g letniej przegotowanej wody

Składniki mieszamy ze sobą w dużym wcześniej wyparzonym słoiku. Nie zakręcamy go, tylko używamy ręcznika papierowego i gumki recepturki. Po 12h ponownie mieszamy.

Dzień 2,3,4,5

Zakwas dokarmiamy taką samą ilością mąki i wody co 1-ego dnia po 24h. Jednak wcześniej musimy wyrzucić lub przełożyć do innego słoika połowę zakwasu, a następnie dokładnie wymieszać. Czynność powtarzamy aż do dnia 5-ego. Drugiego dnia powinny się pojawić pierwsze pęcherzyki, które z każdym dniem będą co raz większe. Zakwas zacznie też podwajać swoją objętość i pachnieć jak ocet czy sok jabłkowy. Po tym miałam pewność, że jest gotowy.

Wskazówki

  1. Do zakwasu używamy tylko mąki żytniej TYP 2000
  2. Zakwas mieszamy co 12h, a dokarmiamy co 24h.
  3. Zakwas przytrzymujemy w ciepłym miejscu 25-27 stopni. U mnie najlepiej sprawdza się parapet, gdzie padają promienie słoneczne 😀
  4. Połowa zakwasu przed dokarmianiem powinna być wyrzucona lub przełożona do innego słoika. Zakwas lepiej pracuje jak jest go mniej.
  5. Jeśli chcesz zrobić chleb pamiętaj, że zakwas musi być dokarmiony około 10h wcześniej ponieważ musi być aktywny. Im starszy zakwas tym lepszy. Jeśli po kilku dniach dokarmiania zakwasu, nie masz w planach przygotowania chleba, włóż zakwas do lodówki. Może tam zostać nawet przez 2 tygodnie. Później wystarczy go tylko dokarmić.

Zobaczcie jaki piękny i smaczny chlebek z żurawiną udało mi się przygotować. Przepis na niego dodam już niebawem. Zachęcam Was do zadawania pytań pod tym postem odnośnie zakwasu. <3

Leave a Reply

Your email address will not be published.